fbpx
סופר לחיות מחמד www.supet.co.il
0 0

מערכת עיכול רגישה אצל כלבים

כפי שאצלנו, בני האדם, קיימות רגישויות שונות במערכת העיכול, הדבר חל גם אצל חלק מהכלבים שלנו. יש פעמים והסימנים למערכת עיכול רגישה אצל הכלב שלנו יופיעו עוד בשלב מוקדם.

בעלי כלבים באזור המרכז, המודעים לעובדה כי לכלב שלהם יש מערכת עיכול רגישה, ייהנו ממגוון רחב של תוצאות כשיחפשו ברשת אחר חנות חיות תל אביב. בתוך אותו מגוון רחב, חשוב שאותם גולשים יאתרו את החנויות המוכרות מזון המיועד לכלבים להם מערכת עיכול רגישה.

אחד מהמותגים המובילים כיום של מזון המיועד לכלבים בעלי מערכת עיכול רגישה הוא בונאסיבו – מזון לכלבים המורכב מעוף, אנשובי ואורז ובו איזון אופטימלי של חלבונים, שומנים ופחמימות, כשמנגד אותו מזון כולל אחוז נמוך של דגנים ואינו מכיל כלל חיטה, בקר או חלב.

תהליך עיכול המזון אצל כלבים

רוב המזונות הנמכרים בחנויות לבעלי חיים, תמצאו מזון לכלבים המכיל פחמימות, חלבונים ושומנים. העיכול אצל אותם כלבים מתבצע באמצעות פירוק וחיתוך של אותן מולקולות (פחמימות, חלבונים ושומנים) ליחידות קטנות יותר באמצעות אנזימים, כשאותן יחידות קטנות מסוגלות להיספג אצל הכלבים על ידי דפנות מערכת העיכול.

תהליך הפירוק והחיתוך מתבצע בקיבתם של הכלבים, כשרוב ספיגת המזון קורת במעי הדק. במקביל לכך, הכבד, הלבלב וכיס המרה מפרישים מיצי עיכול שבהם אותם אנזימים, יחד עם חומרים נוספים, הפועלים לבצע את אותו תהליך פירוק וחיתוך.

כלבים המזינים ו\או מוזנים בחומרים ומזונות שאינם ניתנים לפירוק, דוגמת סיבי צמחים וחלבונים באיכות נמוכה, העלולים להימצא במזונות מסוימים, עוברים אל המעי הגס, כששם אותם חומרים מפורקים באמצעות בקטריות ויוצאים מגופם של הכלבים בצואה.

מה גורם למערכת עיכול רגישה אצל כלבים?

רגישות גבוהה של מערכת עיכול תתפתח, בחלק מהמקרים, בשל חוסר איזון ואף פגיעה כלשהי במערכת העיכול. מקרים אלו יכולים לכלול אי סבילות של הכלב לרכיב מסוים במזון ועד חוסר סבילות לאוכלוסיית חיידקים הקיימת במערכת העיכול. יש מקרים בהם גורמי רפואה מעידים כי קיים קושי ממשי לזהות בצורה מדויקת את הגורם המוביל לאותה רגישות.

לצד הנושא הרחב של מערכת עיכול רגישה אצל כלבים, שבה קיימת רגישות למזון מסוים, חשוב לבצע הבחנה בין אותה רגישות למזון לבין מקרים של אלרגיה. בניגוד לבני אדם, אצל כלבים אלרגיה למזון כמעט ולא קיימת.

במקרים נדירים בהם הכלב שלכם אלרגי למזון, הוא יפתח רגישות במערכת העיכול, כשלאותה רגישות יתפתחו גם סימני אלרגיה חיצוניים, דוגמת גירוד רב, ניעור האוזניים ואף דלקות בעור. 

אילו סימנים יכולים להוות חשש למערכת עיכול רגישה אצל הכלב?

סימנים בולטים לרגישות במערכת העיכול של הכלב, נראה ביציאות שלו. שינויים במרקם של הצואה, בצבע, בתוכן ובתדירות מהווים סימנים שחשוב לקחת לתשומת ליבנו.

צואה תקינה של הכלב תכלול צואה בגוונים של חום כהה, כשהיא תהיה בעלת מרקם מוצק, לח וקל לאיסוף. בנוגע לתדירות היציאות, זו התקינה כוללת יציאה אחת עד שלוש ביום. במקרים ובהם הכלב שלכם סובל ממערכת עיכול רגישה, אנו ניתקל בהופעה של צואה רכה עד משלשלת ועלייה חדה בתדירות היציאות.

לצד סימנים בעיתיים הנוגעים לצואת הכלב, סימן מובהק נוסף, שיהיה קשה להתעלם ממנו, הם הגזים של הכלב. תופעות של מערכת עיכול רגישה יובילו במהרה לעלייה רחבה בייצור גזים.

סימן נוסף למערכת עיכול רגישה אצל הכלב נוגעת לתופעות של כאבי בטן. כאבי הבטן אצל הכלב יופיעו לאחר שסיים לאכול את מנת המזון היומית שלו, כשהוא יפגין התמתחויות רבות, יסבול מנפיחות בולטת בבטן והתנהגות המפגינה חוסר נוחות כללית.

היבט נוסף שיכול לתת לנו מושג לגבי מקרים של רגישות במערכת העיכול אצל הכלב שלנו, יכול לקרות בעת החלפה של המזון הרגיל שלו במזון חדש, גם אם החלפת המזון נעשית בצורה מדורגת כפי שנהוג.

לא פעם, ניתן לראות ביטוי לכך, גם כשהכלב שלנו נחשף במשך מספר ימים למזון אחר. במקרים, למשל, בהם התארחנו עם הכלב אצל חברים או משפחה להם יש כלבים משלהם, כשלאורך כל תקופת השהות במקום, הכלב שלנו אכל מהמזון המוגש לשאר הכלבים במקום.

אותה החלפת המזון אצל כלבים הנחשבים לרגישים, בין אם מדובר על החלפה הדרגתית ובין אם מאולצת, עלולה להוביל לתופעות של הקאות, שלשולים וירידה חדה בתיאבון, ומכאן יהיה חשוב לבחון עם הווטרינר את נושא רגישות מערכת העיכול אצל הכלב שלנו.

היכולת לעקוב אחר תזונת הכלבים

ישנם מקרים בהם תצטרכו לעקוב באופן יומיומי ממש אודות הרגלי האכילה של הכלב שלכם. מדובר במקרים בהם וטרינרים ידגישו, כי אותו מעקב הכרחי על מנת לקבוע ולהבין האם יש אפקט בין הרגלי האכילה של הכלב שלכם לבעיות כלשהן במערכת העיכול שלו.

היכולת לעקוב אחר הרגלי האכילה של הכלבים שלנו מהווה אתגר לא פשוט. אנו לא נמצאים בכל רגע נתון בסמוך לכלבים שלנו, כשחלק לא מבוטל מהיום אנו נמצאים מחוץ לבית, בין אם בעבודה, סידורים ופנאי עם חברים.

מקרים בהם נדרש מעקב של 24 שעות, היכולת לבצע מעקב יעיל ומקיף אחר הרגלי האכילה של הכלבים שלנו, ואף של שאר חיות המחמד שלנו דוגמת חתולים ותוכים, נעשה באמצעות התקנת מצלמות אבטחה לבית, כשאלו בעצם מתעדות בלייב ומקליטות את המתרחש בחללי הבית השונים, כשאחת האפשרויות היא בהצבת מצלמה על פינת האוכל של הכלבים שלנו.

0
    0
    העגלה שלכם
    העגלה שלכם ריקהחזרו לחנות
      Apply Coupon